Czy kominki etanolowe są bezpieczne?
Biokominki są alternatywą dla pieców opalanych drewnem i kominków gazowych. To rozwiązanie dało możliwość posiadania kominka bez klasycznej instalacji kominowej, spalinowej czy rurowej. Jest to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą mieć kominek mieszkając w bloku. Wśród kominków na bioetanol rozróżniamy urządzenia ręczne i automatyczne. Ręczne kominki na etanol cieszą się złą sławą. W rzeczywistości ich prosta i niebezpieczna konstrukcja pozostawia wiele do życzenia. Niektóre kominki ręczne mylnie nazywane są kominkami automatycznymi, które w rzeczywistości bardzo się od nich różnią. Na szczęście wady w ich konstrukcji zostały dostrzeżone, a inżynierowie znaleźli doskonałe rozwiązanie – automatyczne kominki na bioetanol z technologią BEV™ (Burning Ethanol Vapours), która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i komfort, a także doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła.
Jak działają ręczne biokominki na bioetanol?
Era biokominków rozpoczęła się od kominków ręcznych. Aby zrozumieć, jak one działają i dlaczego nie są najlepszym wyborem, musimy wiedzieć, jak są zbudowane. W urządzeniach ręcznych zapala się powierzchnię ciekłego paliwa, które znajduje się w otwartym zbiorniku. Temperatura wzrasta w sposób gwałtowny, a gdy przekroczy 80°C, ogień jest duży, niekontrolowany i trudno jest zamknąć palenisko płonącego biopaliwa. Bioetanol zaczyna wrzeć, rozpryskuje się, a z paleniska może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Wytwarzają się szkodliwe substancje, ponieważ ogień nie ma wystarczającego dostępu do tlenu.
Jakie są wady kominków ręcznych?
Zarówno uzupełnianie paliwa, jak i rozpalanie kominka trzeba wykonywać ręcznie, co stanowi ogromne ryzyko, ponieważ bardzo łatwo jest popełnić fatalny błąd.
Uzupełnianie paliwa nie jest zautomatyzowane i nie wiemy, ile bioetanolu w danym momencie znajduje się w zbiorniku. To jedna z najniebezpieczniejszych sytuacji – trzeba dolewać biopaliwo powoli, bo może się przelać, co może doprowadzić do pożaru.
Dodatkowo, jeśli w zbiorniku znajdują się resztki bioetanolu, płomień staje się praktycznie niewidoczny. Jeśli nieświadomie zdecydujemy się na dolewanie paliwa, kominek może wybuchnąć.
Jak zbudowane są kominki ręczne?
Ich budowę można porównać do koryta na paliwo. Jest to po prostu otwarty zbiornik bez żadnych zaawansowanych rozwiązań. Biokominki ręczne nie mają czujników kontrolujących cały proces, można więc mnożyć niepożądane efekty. Ze względu na brak czujników kontrolujących temperaturę etanol w zbiorniku zaczyna wrzeć, a cała komora oraz szyba zabezpieczająca bardzo się nagrzewają. W miarę przegrzewania się ścianek zbiornika paliwa może dojść do odkształcenia płyty górnej. Równie niebezpieczny jest brak czujników zalania – jeśli poruszysz biokominek ręczny, paliwo rozleje się po pomieszczeniu i może spowodować pożar. Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać palącego się biokominka bez nadzoru.
Wypadki z kominkami etanolowymi?
Straż pożarna w Straffordshire odradza używania kominków manualnych swoim mieszkańcom.
W wyniku wielu niebezpiecznych sytuacji przedstawiciele straży pożarnej w Staffordshire wydali komunikat odradzający używania tego typu kominków mieszkańcom regionu. Ta antyreklama może poważnie rzutować na sprzedaż biokominków, nawet jeśli w ofercie mamy zupełnie bezpieczne modele automatyczne. Tragiczne wydarzenia ZAWSZE związane są z używaniem biokominków manualnych, w których ogień ma bezpośredni kontakt z paliwem.
Jeśli ktoś jest w posiadaniu bio kominka manualnego musi koniecznie zachować wszelkie środki ostrożności.
Jakie są zalety korzystania z kominków ręcznych?
Jakie są zalety używania kominków manualnych? WydJakie są zalety korzystania z kominków ręcznych? Wydaje się, że jedynymi zaletami są ich stosunkowo niska cena, łatwość montażu biokominka i aranżacji.aję się, że jedynym plusem jest ich stosunkowo niska cena, łatwość zamontowania biokominka oraz aranżancji.
Co to jest automatyczny biokominek na etanol?
Nowoczesnym i bezpiecznym rozwiązaniem są automatyczne biokominki na bioetanol z technologią BEV™ – Burning Ethanol Vapours. Cały proces jest zautomatyzowany. Kominek pobiera wymaganą ilość paliwa ze zbiornika, a pompa transportuje je do komory spalania. Bioetanol jest powoli podgrzewany do temperatury, w której zamienia się w opary. Są one rozprowadzane po całej długości paleniska i powstaje ogień. Płomień powstaje z oparów etanolu, a ogień nie ma bezpośredniego kontaktu z płynnym paliwem.
Mikroprocesor komunikuje się z czujnikami i jest w stanie zareagować w przypadku wykrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości, np. rozlania paliwa, trzęsienia ziemi itp. W sytuacjach awaryjnych natychmiast zatrzymuje płomień. Użytkownik jest informowany o awarii za pomocą sygnału dźwiękowego i informacji w aplikacji. Są one sterowane całkowicie zdalnie, dzięki czemu ryzyko związane z ich użytkowaniem jest zredukowane do zera.
Czy kominki na etanol wytwarzają tlenek węgla?
Nie są wytwarzane żadne szkodliwe substancje, takie jak tlenek węgla i inne zanieczyszczenia. Automatyczny biokominek z technologią BEV™ zapewnia bezpieczny proces spalania, który jest kontrolowany przez układy elektroniczne. Produktami spalania są dwutlenek węgla i para wodna. Ich ilość można porównać do tej, która znajduje się w powietrzu wydychanym przez człowieka. Spalanie jest całkowite, ponieważ intensywność pary jest mierzona przez urządzenie. Dwutlenek węgla i para wodna powstające podczas spalania w kominku są w całości pochłaniane w procesie fotosyntezy przez rośliny.
Jak napełnić zbiornik na biopaliwo w biokominku z technologią BEV?
Do napełniania automatycznego biokominka z technologią BEV™ służy specjalna pompa. Gdy zbiornik zostanie napełniony do maksymalnej pojemności, włącza się sygnał dźwiękowy i pompa zatrzymuje się. Zapobiega to rozlaniu bioetanolu i ewentualnym awariom.
Jak włączyć automatyczny biokominek?
Do rozpalania kominka używamy pilota, aplikacji mobilnej lub systemu inteligentnego domu. W ten sposób unikamy ryzyka, z jakim spotykamy się w przypadku kominków ręcznych – które można porównać do odpalania palników w kuchence gazowej.
Jaki kominek na etanol wybrać?
Podsumowując, jedynym bezpiecznym rodzajem kominka na bioetanol jest kominek automatyczny z technologią BEV. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz cieszyć się bezpiecznym, ciągłym ogniem o pięknej barwie. Instalacja automatycznego kominka z technologią BEV™ jest łatwa i szybka. Niektóre modele mogą być umieszczane w aranżacjach wykonanych z materiałów łatwopalnych, takich jak drewno. Można je również instalować w takich miejscach, jak hotele, restauracje, a nawet jachty. Dzięki temu technologia ta jest bardzo popularna wśród architektów, a potwierdzone bezpieczeństwo użytkowania cieszy się zaufaniem klientów.
Możliwości aranżacyjne biokominków są nieskończone, a ceny konkurencyjne.
Planując zakup biokominka, należy pamiętać, że ważna jest jakość stosowanego paliwa bioetanolowego oraz wybór wiarygodnego producenta.
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, zaawansowanie technologiczne, łatwość montażu (brak konieczności budowy komina) i ekologiczność zdecydowanie warto wybrać biokominek automatyczny z technologią BEV™.